Adaçayı Faydaları Ve Zararları

Ailecek çok fazla adaçayı tükettiğimiz için pek çok farklı türünü, demleme yöntemlerini ve beklemiş adaçayının nasıl kokacağını çok iyi biliyorum. Biraz ıtırlı bir tada sahip olan bu şifalı bitkinin özellikle kış aylarında bir kurtarıcı olduğunu söylemekte sanıyorum yanlış olmayacaktır.

adacayi-faydalari-ve-zararlari

Adaçayı Fiyatı Ne Kadar

Aktarlarda bulacağınız adaçayları daha çok sap halinde satılıyor. Gram usulü satışını yapan pek çok yer olduğunu da biliyorum. Ben yaşadığım yerde 200 gram adaçayını 5 -7 tl arasına satın alıyorum.

Adaçayı hem açık olarak satın alınabildiği gibi aynı zamanda sallama çay olarak da satın alınabilen bir şifalı bitkidir. En son mecbur kaldığım için almış fakat normal demleme adaçayının tadını alamamıştım.

Adacayi Adet Agrisina İyi Gelirmi

Aslına bakılırsa bu konuda çok fazla bilgi sahibi değilim. Özellikle adaçayı regl yazısını yazıma dahil etmemin ise iki sebebi olduğunu söylemek istiyorum. En son yurt dışı kaynaklı bir dergide adaçayının adet dönemin de içilmesi ile ilgili bazı bilgileri okumuştum.

Ülkemizde internet üzerinde araştırma yaptığım zaman bu konu başlığında detaylı bilgiye rastlamadığım için yazmaya karar verdim. Adaçayı hamilelik döneminde ve emziren annelere tavsiye edilmeyen bir şifalı bitkidir. Her şifalı bitkide olduğu gibi hasta olduğunuz yada adet döneminiz içerisinde doktor tavsiyesi olmadan kullanmamanız gerektiğinin de altını çizmiş olalım. Ama normal dönemlerde kas rahatlatıcı etkisi nedeniyle de adaçayının kullanımında bir sıkıntı olmadığı belirtilmektedir.

Adaçayı Faydaları

Pek çok türü olduğu bilinen acı tada sahip olan (biraz da ıtırlı) bir bitkidir. Pek çok türe sahip olması onun geniş bir coğrafya üzerinde yer almasına neden olmuştur. Bu sebepten düzenli olarak adaçayı tüketmenin pek çok faydası olduğu bilinmesine rağmen yapılan bazı araştırmalar adaçayı faydalarının bilinen bazı kısımlarının yanlış olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Tavsiye edilen adaçayı kullanımı: Günlük olarak bir litre suyun içerisine 20 gram civarında adaçayı koyularak kaynatılır. Demlendikten sonra 2-3 fincanı geçmemek suretiyle tüketilir. Fazla tüketilmesi mide başta olmak üzere zarar görmenize neden olacaktır.

Adaçayı Bilinmeyen Faydaları:

Şifalı otlar arasında özel bir yere sahip olan adaçayı oldukça faydalıdır. Faydaları arasında bulunan mide gazının giderilmesi özelliği oldukça uzun bir süredir bilinmektedir. Bu sebepten düzenli olarak adaçayı tüketmek bağırsakta bulunan gazlar atılması açısından fırsat olacaktır.

Son dönemlerde ön plana çıkarılan bir diğer faydası ise sindirim sistemini uyarıcı özelliğinden dolayı kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Boğaz da meydana gelen iltihapların tedavi edilmesinde de kullanılmaktadır. Her ne kadar son yıllarda bu bitkinin özellikleri hakkında pek fikir sahibi olunmasa da iltihaplar üzerinde çok büyük etkisi bulunduğu tahmin edilmektedir. Bu sebepten çocukların düzenli olarak adaçayı tüketmeleri daha sonraları iltihaplanmalara karşı kullanmalarını da kolaylaştıracaktır.

Adaçayı faydaları arasında banyo suyuna katmakta gelir. Vücuda zindelik kattığından dolayı tavsiye edildiği bilinmektedir. Sizler de adaçayını bu konularda kullanmayı deneyebilirsiniz.

Son dönemlerde şifalı otlar üzerinde yapılan araştırmalar adaçayı gibi şifalı bitkiler sınıfında yer alan bir üyenin sinirsel yorgunluk, soğuk algınlığı, boğaz iltihaplanmaları, kan dolaşımı ve sinir sistemi faaliyetlerini düzenlediğini ortaya çıkarmıştır.

Adaçayı Zararları Nelerdir

Adaçayı her şeyden önce gebelik süresince kullanılmaması gereken bitkiler arasında yer almaktadır. Bu sebepten gebelerin adaçayı tüketmemesi gerekmektedir.

Aynı zamanda emziren annelerinde kullanmaması gerekmektedir. Çünkü süt üretimini yavaşlattığını biliyoruz. Bunun dışında çocuk isteyen baba adaylarında da sperm üretimini yavaşlattığı bilinmektedir.

Yoğun olarak tüketilmesi durumunda bazı zararları olacaktır. Bunlar arasında ilk sırada içeriğinde bulunan ve fazla miktarda tüketilmesinde zehirleyici etkisi bulunan bir etmen yer almaktadır.

Adaçayını yoğun olarak tüketmekten kaçınmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun dışında devamlı olarak adaçayı ısmarlamak yada insanların adaçayı içmelerini teşvik etmemeniz de gerekmektedir. Tansiyon yükseltir ve kalp çırpıntısına da neden olabilir.

Adaçayı Tütsü Ne İşe Yarar

Hazır konu adaçayından açılmışken bir arkadaşımın pozitif enerji almak için yaptığı bir eylem ile karşılaştım. Yıllar her fırsatta içtiğim ve oldukça bilgi sahibi olduğum adaçayının ilk kez yakıldığını görüyordum. Çocukluğumdan beri adaçayı içilen bir evde olmama rağmen biz adaçayını hep içmiştik. Hiç yakmamıştık peki ama adaçayı yakmak ne işe yarar?

Adaçayı yakmanın hem yaşadığınız alanı hem de sizi ciddi anlamda negatif enerjilerden arındırdığına inanılıyor. Bu işlem yapılması içinse birkaç dal kuru adaçayının yakılması yeterli oluyor. Adaçayından konu açılmışken bu konu başlığını da es geçmeyelim dedik…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir