Beyaz Çay Nedir, Kilosu, Üretimi ve Faydaları

Uzun süredir Avrupa başta olmak üzere pek çok farklı ülkede satışı yapılan beyaz çay ülkemizde de yavaş yavaş adını duyurmaya başladı. Normal çaydan pek bir farkı olmasa da fiyat ve popülerlik açısından beyaz çayın değerinin çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Hemen hemen beyaz çay hakkında sorulan tüm soruları cevaplandırmaya çalışacağız. Hangi hastalıklara iyi geliyor, beyaz çayın fiyatı ne kadar, sahtesi nasıl ayırt ediliyor…

beyaz-cay-nasil-demlenir

Beyaz Çay Nasıl Üretilir

Faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla olan beyaz çay, üretiminin zorlu olması nedeniyle oldukça pahalı bir şekilde alıcı bulmaktadır. Beyaz çayın üretilmesi için yapraklarının tek tek elle toplanması gerekmektedir. Beyaz çay’da siyah ve yeşil çay gibi aynı bitkiden üretilmektedir. Sadece farklı olan üretim süreci ve toplanmasının son derece zorlu şartlarla ortaya çıkmasıdır. Bu bakımdan da diğer ürünlerden farklı bir şekilde olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Beyaz Çay Nasıl Kurutulur

Kurutulmasının diğer çay tiplerinden çok farklı olmadığı için doğrudan hava ile temas etmesi yeterli olmaktadır. Beyaz çay sıklıkla kapalı mekanlarda hava ile kurutması yapılan bir çaydır. Özellikle faydalarını incelediğimiz zaman, beyaz çayın bu özelliğinin son derece büyük bir artıya sahip olduğunu da sayabiliriz.

Beyaz Çay Kilosu Ne Kadar

Küçük bir araştırma yaptıktan sonra küçük paketlerde (20 gramlık) satılan beyaz çayın farklı markalar için farklı fiyatlarla alıcı bulduğunu söyleyebiliriz. Özellikle 20 gramlık paketlerin ortalama 80 tl civarında alıcı bulduğunu düşünürsek; beyaz çayın kilosu 4000 tl civarında olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki üretim miktarının artması veya alıcı bulunmaması gibi durumlarda bu fiyatın artış yada azalma göstermesi mümkün olacaktır.

Aynı şekilde piyasada beyaz çay ismi ile satışa sunulan farklı çayların olduğunu da söyleyebiliriz. Bu çaylar arasında tercih yapmak yada farklı çaylara yönlenmek daha kaliteli olan çaya sahip olmak için gerekli olabilir.

Beyaz Çay Kullananlar

İlk kez beyaz çayı bir arkadaşımın yanında gittiğimde içme fırsatım olmuştu. O zamanlar Türkiye’de satışı yapılmadığı için fiyatının pahalı olmasına ve önemini tam olarak bilmediğim için benim adıma çok bir artısı olmadığını söyleyebilirim.

Peki ama beyaz çay nasıl demlenir beyaz çayın demlenmesinin yeşil çay ile paralellik gösterdiğini söyleyebilirim. Beyaz çay demlemek istiyorsanız tam olarak kaynamış suda üç beş dakika bekletmeniz yeterli oluyor. Yumuşak içime sahip olan bu şifalı bitkinin son derece kolay bir şekilde içilmesi de mümkün oluyor.

Beyaz Çay Nereden Alınır

İlk olarak fiyatını duyduğum zaman aklıma beyaz çay aktarlarda satılır mı sorusu gelmişti. Ama zaman içerisinde beyaz çay adı verilen çok farklı ürünlerin satıldığı ve neye benzediği belli olmayan ürünler söz konusu olduğunda ciddi anlamda zorluk çekeceğimiz ihtimalini de göz önüne almak gerekiyor. Çünkü beyaz çay adı altında aktarlarda satılan ve satılacak bazı ürünlerinde sahte olması gibi durumlarla sıklıkla karşılaşabiliriz. En doğrusu beyaz çayı bu işi kaliteli bir şekilde yapan adreslerden almak olmalı

Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir

İçeriğinde barındırdığı antioksidanlarla yaşlanma başta olmak üzere pek çok farklı sağlık sorununa karşı koruyor. Zaten yazımızın başında da değindiğimiz gibi yeşil ve siyah çay ile aynı bitkiden üretilen beyaz çayda o çaylara oranla antioksidan barındırdığını düşünecek olursak; hem kanser hem de diğer sağlık sorunlarına karşı gönül rahatlığıyla kullanılabileceğini söyleyebiliriz.

Aynı zamanda kalp krizi ve kolesterol gibi sorunlarda da beyaz çaydan yararlanılacağını söyleyebiliriz. Beyaz çay kilo vermeye yardımcı aynı zamanda hızlı bir şekilde kilo vermeyi de kolaylaştırıyor. Bu mucizevi çayın fiyatına değip değmeyeceği de sizin bütçenize ve çaya verdiğiniz değere göre değişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir