Çemen Otu Faydaları Nelerdir

Aile olarak maydonozgiller familyasına ait olan çemen otsu yapısı ve kendine has ağır kokusu ile dikkat çeken bir bitkidir. Ülkemizde doğrudan pastırmaların üzerinde kullanıldığından dolayı bu özelliği ile tanınmaktadır. Buna rağmen pek çok yararı olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Genellikle otu kullanılıyor olsa da tohumu da faydalanılacak bir bitki olarak ön plana çıkmaktadır.

atesli-hastalik-cemen

Ateşli Hastalıkların Tedavisinde Çemen

Otunu daha ziyade haricen kullanırken un haline getirdiğimiz tohumunu pastırmanın üzerine ekleyebiliriz. Tohumu bizim alışıkolduğumuz baharatlarla işleme koyulmadan önce bir su ile birlikte kaynatılarak içilirse balgam sökücü artısı olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda bronşları açarak akciğerlere de son derece büyük fayda sağlayacaktır.

Zehirlenmeler başta olmak üzere çemen kullandığınız zaman vücudunuzun yenilenmesine yardımcı olacak özelliğe sahip olmaktadır. Vücudun daha güçlü olmasına yardımcı olması ile de bilinmektedir. Ferahlık katıcı özelliği de ön plana çıkan artıları arasında yer alır.

Bilinmeyen bir diğer faydası ise özellikle çocuklarda yer alan bağırsak parazitlerinin atılmasına sağladığı faydadır. Bulaşıcı hastalıkların tedavi edilmesinde de kullanılabilir. Haricen kullanmak istiyorsanız ağrıyan bölgenin ve yararların üzerine de sürebilirsiniz. Bu özelliği ile ön plana çıkacaktır.

Önemli not: Sürekli kullanmak zehirleyici etkilere neden olabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir