Çoçuklarda İshale İyi Gelen Yiyecekler

İshal sebebine göre masaya yatırılması gereken bir konudur. Özellikle çocuklarda ishal söz konusu olduğu zaman vakit kaybetmeksizin bir doktora yada sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir. Çoğunlukla ishal önemsenmediği için istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

ishale-iyi-gelen-meyveler

İshal ile birlikte halsizlik ve mide bulantısı başladıysa başka bir rahatsızlığın işareti olabilir. O zaman doğrudan bir doktora başvurmanın zamanı gelmiş demektir. Bazı durumlarda ise ishal çocuklarda yedikleri yiyeceklerle yada soğuk algınlığı gibi nedenlerle ortaya çıkmış olabilir. Bunun için doğru seçenekler ve doğru zaman göz önüne alınmalıdır.

İshale iyi gelen yiyecekler arasında herkes tarafından bilinen patates, patates püresi ve soyulmuş elma ilk sırada yer aldığı gibi havuç iyi gelmektedir. Sıvı ve tuz kaybı olacağı için kaybedilen sıvının ve tuzun tekrardan alınması sağlık açısından büyük bir önem arz eder.

Çoçuklarda İshal Evde Nasıl Kesilir

Doktorunuza gösterdikten sonra, ishal rahatsızlığını giderek gıdaları merak ediyorsanız;  uygun şartlar altında hazırlanmış sıvı takviyesi ile bu rahatsızlıktan kolayca kurtulmak mümkündür. Ama ishal yüksek seviyelerde devam etmeye başladıysa damar yolu ile sıvı tedavisine başlanmalı ve geç olmadan bu tedavi uygulanmalıdır. Bu konuda ailelerin en çok dikkat etmesi gereken konu ishal ile başlayan sorunların isimleri ve özellikleridir. Mide bulantısı, baş dönmesi, ateş, geceleri sayıklama ve ağrı ile uyanma, yemek yeme de kesintiye gitme gibi rahatsızlıklar ortaya çıktıysa her geçen saniye kayıp anlamına gelebilmektedir.

Çoçuklarda İshal Nasıl Tedavi Edilir

İshal tedavisinin ilk basamağı ishale neden olan etmenlerin ortadan kaldırılmasıdır. Eğer bir hastalık ve soğuk algınlığı gibi durumlardan dolayı ishal başlamışsa onun tedavileri yapılmalıdır. Bunun için bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerektiği unutulmamalıdır.

Özellikle çocuklarda ishal ciddi anlamda sıvı kaybına neden olabilir. Bunun için mümkün mertebe sıvı bakımından zengin gıdalar alınmalıdır. Aynı zamanda doktorunuzun vereceği ishal diyeti ile daha kolay bir şekilde ishalin önüne geçebilirsiniz.

İshalden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Son kullanma tarihi geçmiş ürünlerin kullanılmasından kaçınmak gerekmektedir. Aynı zamanda uygun saklama koşullarında bulunmayan ürünlerin tüketilmemesi de ishalden korunmak için önemli olmaktadır.

Çocuklarınıza ve kendinize temizliğinden emin olmadığınız alanlarda yemek yedirmemeye önem gösterin. Nerede olurlarsa olsunlar yemeğe başlamadan önce çocuklarınıza el yıkama alışkanlığı kazandırmayı unutmayın.

Günlük yaşantı içerisinde bile ishal bulunmasa bile sıvı tüketimini normal şartların üzerine çıkarmayı ihmal etmeyin. Özellikle sıcak yaz günlerinin ortaya çıkmasıyla beraber istenmeyen hastalıkların birer birer ortaya çıkacağını söyleyebiliriz.

Doğrudan olmasa bile dolaylı yoldan pek çok mide ve bağırsak rahatsızlığı kendisini ishal ile ortaya çıkarmaktadır. Çocuğunuz ile kurduğunuz iletişim onun hastalıklar konusunda daha da bilinçlendirilmesini sağlayabilir. Bu sebepten iletişimi ihmal etmemek önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir