Çörek Otu Bitkisi, Faydaları, Fiyatı

Çörek otu dosyası ile karşınızdayız. Mucizevi bir bitki olan çörek otu hakkında tüm merak edilenlerden bahsedeceğiz. Öncelikle çörek otunun bu kadar değerli olmasının sebebine değinelim. Çörek otu Peygamber Efendimiz tarafından  (S.A.V) övülmüş bir bitkidir.

Dünyanın pek çok farklı coğrafyasında farklı şekil ve isimlerle kullanılmaktadır. Her ne kadar modern araştırmalar neticesinde pek çok faydaları gözler önüne serilmiş olsa da çörek otunun faydaları uzunca bir süredir pek çok kişi tarafından bilinip kullanılmaktadır.

corek-otu-bitkisi

Çörek Otu Bitkisi Yetiştiriciliği

Günümüzde pek çok türü ile saksıda bile yetiştiriciliği yapılabilen bu şifalı bitki ortalama 35 boya ulaşabilen,  mor ve mavi renk arası çiçekleri bulunan bir bitkidir. Çörek otu yol kenarlarında da sıklıkla açar ve kendiliğinden yetişir. Çoğunlukla çorak arazilerde yetişmesine rağmen kültüre alınması ile birlikte farklı iklim ve coğrafyalarda da yetiştiriciliği yapılabilmektedir.Çörek otu yetiştiriciliği daha fazla Hindistan, Balkanlar, Türkiye ve Güney Avrupa’da yapılmaktadır. İki parçalı taç yaprağı ve karakteristik yapısı ile kolaylıkla seçilebilir.

Çörek Otu Yağı Faydaları

Üçte birinden daha fazlası yağlardan oluşmaktadır. Pek çok uçmayan yağ barındırdığı için çörek otu yağının çok ciddi anlamda besleyici özelliği vardır diyebiliriz. Bunun dışında pek çok vitaminin dışında; potasyum, bakır, çinko ve demir dışında magnezyum ve fosfor da bulundurur. En çok A vitamini ve B vitaminin yanı sıra C vitamini açısından da zengindir.

Çörek otu yağı mı yoksa kendisi mi kullanılsın sorusuna biraz sonra detaylı bir şekilde değineceğiz. Dilerseniz çörek otunun faydalarından bahsedelim.

Çörek Otunun Bilinmeyen Faydaları

Çörek otuna alerjiniz yoksa dilediğiniz kadar tüketmekte bir sakınca bulunmamaktadır. Yapılan araştırmalar bu şifalı bitkinin bağışıklık sistemini ciddi anlamda güçlendirdiğini gözler önüne sermiştir. Son zamanlarda AIDS üzerinde faydaları araştırılan çörek otunun pek çok hastalığa karşı yardımcı olarak kullanıldığı bilinmektedir.

İltihaplı pek çok vakada da iltihapları engelleyici özelliği ile ön olana çıktığı bilinmektedir.  Çörek otunun iltihaplı durumlarda mücadele açısından etkili bir şifalı bitki olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle çörek otu kullanıcı yorumları göz önüne alındığı zaman vajinal akıntılarda ciddi anlamda etkili olduğunu söyleyenlerinde azımsanmayacak kadar fazla olduğunun altını çizmiş olalım.

Son dönemlerde yapılan araştırmalar vücutta bulunan toksiklerin atılmasında ve baskılanmasında da çörek otunun oldukça etkili olduğunu gözler önüne sermiştir. Aynı zamanda şeker hastalığına karşı faydalı olduğu da bilinmektedir.

corek-otunun-faydalari

Almanya’da yapılan araştırmalar sonucunda çörek otunun alerji tedavisinde ve alerjinin önlenmesinde son derece büyük bir öneme sahip olduğu da gözler önüne serilmiştir. Farklı farklı şekilde tüketilebilen çörek otu mide rahatsızlıklarından, karaciğer rahatsızlığına kadar çok farklı rahatsızlıkta etkili olmaktadır.

Çörek Otu Nasıl Kullanılır

Çörek otunun son dönemlerde çörek otu yağı olarak sık sık raflarda yerini bulduğunu söyleyebiliriz. Pek çok marka da bu şekilde çörek otu yağı satışa sunmaktadır. Son dönemlerde özellikle Arap turistlerin yoğunlukta olduğu yerlerde anlık olarak çörek otu sıkıp yağını çıkaran stantlarında yoğunlukta olduğunu görmek çok da sürpriz olmuyor. Sadece ülkemiz açısından değil aynı zamanda yabancı ülkelerde de bilinen ve bilinmeyen şifalarından dolayı çörek otundan çok sık destek alındığını söyleyebiliriz.

Çörek Otu Kapsülü Kullananlar

Çörek otu kapsül halinde tüketilmesi de daha uzun süredir yardım alınan bir konudur. Çörek otu yağının günlük tüketime hazır hale getirilmesi sonucunda kapsülleştirildiği bu ürünlerde biraz markaların etkisinde kalmıştır. Tabi ki yine de nasıl kullanılması gerektiğine karar verecek olanlar sizlersiniz.

Tabi ki bunlarında dışında çörek otunu kendiniz alarak tane tane de tüketebilirsiniz. Birkaç adetten sonra ağızda acı bir tat bıraktığı için kolay tüketiminin olmadığını da söyleyebiliriz. Çörek otu tüketmek isteyenler farklı bir seçenekten de yardım alabilirler.

Çörek Otu Zayıflatırmı

Aynı anda kilo aldırıcı olarak yada zayıflatıcı etkisi ile kullanılabilen nadir şifalı bitkiler arasında çörek otunu sayabiliriz. Çünkü çörek otu yemeklerden önce alındığı zaman farklı etki göstermekte yemeklerden sonra alınması durumunda da farklı etkileri ile ortaya çıkmaktadır. Tabi ki bu durum birazda sizin nasıl yardım alacağınıza bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bana kalırsa (aslına bakarsanız çörek otu kullanarak zayıflayan insanlar tanıyorum) iştah kapatıcı etkisi ve müshile benzer bir etki gösterdiği söylendiği için zayıflamak için çörek otu tercih edebilirsiniz. Tabi ki bu şifalı bitkilerin bir ilaç olmadığını sadece yardımcı gıdalar olduğunu da unutmamak gerekiyor. Şifalı bitkilerden ilaçmışçasına yardım alırsanız ilerleyen zamanlarda başka sorunlarla karşılaşmanız da olasıdır.

O sebepten çörek otu zayıflatır mı konusundan önce kilo vermek için bir diyetisyenden yardım alırsanız daha etkili sonuçlar doğuracaktır. Etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış pek çok gıdayı doktorlarda tavsiye etmekte bir mahsur görmemektedir. Bunu gıda ve ilaç olarak kullanmanız durumunda ciddi anlamda sorunlar yaşanabilir. Dikkat edilmesi gerekmektedir.

Çörek Otu Nasıl Tüketilir

Çoğunlukla çöreklerin üzerinde görmeye alışık olduğumuz çörek otu, yağ olarak şişede veya kapsüllerin içerisinde hayatımıza girdi. İnsanlar bu şekilde tüketmenin daha kolay olduğunu düşünseler de benim gibi gelenekçi olan kişiler arasında adet adet günlük veya gün aşırı tüketenlerinde azımsanmayacak kadar fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Çörek otu; taze bir şekilde abartıya kaçmadan önce günlük düzenli aralıklarla tüketilebilir. Tüm ülkemizde; marketlerde bile kolaylıkla bulabileceğiniz gibi eğer alma imkanınız varsa kesinlikle daha taze olduğuna inandığınızdan almanızı tavsiye ediyorum. Bunun için güvendiğiniz ve yoğun sirkülasyonu olan bir aktardan da yardım alabilirsiniz. Yoğun olarak tüketimi yapıldığı için çörek otunu bulmada herhangi bir sorun yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz. Herhangi bir sorunuz olduğunda lütfen yorumlar bölümünden yorum yazmayı unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir