Çörek Otunun Faydaları Nelerdir

Şifalı bitkilerin özelliklerine yer verdiğimiz adresimizde yer alan bilgiler doktor tavsiyesi değildir. Hastalıkların tedavi edilmesinde başvurulacak kaynaklar doktorlar ve sağlık kuruluşları olmalıdır.

Son dönemlerde bilimsel gelişmelere paralel olarak ortaya çıkarılan bazı veriler çörek otu yağının ne kadar değerli bir bitki olduğunu ortaya çıkarılmıştır. Bu konuda Peygamber Efendimiz (s.a.v) de bu bitkiden övgüyle bahsettiği bilinmektedir.

Çörek Otunun Geçmişi

Peki ama bu bitki nasıl özelliğe sahip olmaktadır? Kimler tarafından kullanılabilir görüldüğü zaman tanımak mümkün müdür? İlk olarak tek yıllık otsu bir bitki olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Doğada açık mavi renkte bitki açmasıyla kendisini ortaya çıkarmaktadır.

Yol kenarlarında sıklıkla yetiştiği tahmin edilmektedir. Eğer kültüre alınmazsa yabani topraklarda görüldüğü de bilinmektedir. Bu mucize bitkinin ana vatanı olarak Hindistan olduğu bilinmektedir.  Tarihi artılarına değinecek olursak bu mucizevi bitkinin Asya, Afrika ve Çin’de binlerce yıldır sağlığı destekleyici özelliği sayesinde kullanıldığı bilinmektedir.

Aynı zamanda övülmüş bu bitki üzerinde El-Biruni ve İbn-i Sina nında pek çok araştırması olduğu ve eser yayınladığı bilinmektedir. Günümüzde bu denli övülmesinin ve ön plana çıkarılmasının teme sebebi ise büyük bilim merkezleri tarafından bu bitkinin yağında bulunan bazı artıların kullanılmaya başlaması gelmektedir. Kısa bir süre içerisinde çörek otu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olup bu konuda araştırma yapma gereği duyan uzmanlar her geçen gün yeni bir artısını ortaya çıkarmaktadır.

Bu mucizevi bitki tarih boyunca hangi hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır?

Öncelikli olarak eğer çörek otuna karşı herhangi bir alerjiniz bulunmuyorsa günlük olarak tüketmenizin hiçbir sakıncası bulunmayacaktır. Eğer alerjiniz mevcutsa ciddi sıkıntılar meydana gelmektedir. Yüzlerce yıldır kullanılması sonucu insanda bağışıklık sistemini koruyan etken maddeleri bünyesinde barındırdığı bilinmektedir. Aynı zaman yaraların daha kısa bir süre içerisinde kapanmasına da destek olmaktadır.

Çörek otunun diğer bitkilerden en büyük farkı ise kanserden aids e kadar oldukça geniş çapta hastalığın tedavisinde ışık olmasından kaynaklanmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda çörek otu yağının pek çok kanser türlerinde hücrelerin gelişmesini yavaşlattığı görülmektedir.

İltihap Tedavisinde Kullanılması

Aynı zamanda vajinal iltihap başta olmak üzere iltihap oluşumunu da durdurduğu bilinmektedir. Bu mucizevi bitkinin iltihaplı rahatsızlıklarda aktif olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir. Bu konuda doktorunuza danışmadan kullanmamanız gerektiğinin altını çizerek yazımıza devam edelim. 

Çörek Otunun Kabaca Faydalarına Değinecek Olursak:

Mikrop ve virüslerin oluşumunu engeller. Çoğu zaman öldürücü etkisi olduğu da bilinmektedir. Boşaltımı destekleyerek iyi bir antioksidan görevi üstlenir. Çoğunlukla kansere karşı etkili bir koruyucu görevi üstlendiği ispat edilmiştir.

Farklı Konu Başlıkları İle Çörek Otu

Aynı zamanda yorgunluğun tedavi edilmesinde de kullanılmaktadır. Damar kaynaklı hastalıkların doğrudan atılmasını sağlar. Son dönemlerde yapılan araştırmalar sayesinde cinsel güce de oldukça önemli etkileri olduğu tespit edilmiştir. Bu mucize bitki hastalıkların da tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.

Çörek otu yağı mı? Çörek otu Tohumu mu?

Çörek otu tohumu lifli yapısı ile karşımıza çıkmaktadır. Bu da onun kolay bir şekilde sindirilmesini engellediğinden dolayı ciddi sıkıntıların yaşanmasına neden olabilir. Bazı görüşler ise onun bu lifli yapısının yavaş yavaş sindirilmesini sağladığından dolayı daha büyük artılara sahip olduğunu savunmaktadır.

Bir diğer görüş ise bu lifli yapının ciddi sorunlara neden olduğundan dolayı çörek otunu yağ olarak tüketmenin daha sağlıklı olacağını ön görmektedir. Bu iki görüşünde çörek otunun satılması için yapılan pazarlama teknikleri olarak düşünülmesini isteyen bir grupta bulunmaktadır.

Çünkü iki şekilde kullanımda da artılara sahip olduğu düşünülmektedir. Daha çok nasıl tükettiğinizden ziyade taze tüketmiş olmanız gerektiği unutulmamalıdır. Bu sebepten çörek otu yağını tüketirken kalitesinden emin olduğunuz markaları tercih etmeniz şiddet ile tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir