Deve Dikeni Bitkisi Faydaları, Zararları, Tohumu ve Çayı

Ülkemizde çok farklı alanlarda yetişiyor olması onun farklı farklı isimlerle anılmasını sağlamıştır. Öncelikle eşek dikeni ve kenger ismiyle bilindiği bilinmektedir. Ülkemizde hangi alanlarda daha çok yayılım gösterdiğine gelince en sık karşılaşılan alanların Marmara bölgesi ve Ege Bölgesi olduğu da dikkatlerden kaçmamaktadır.

Deve dikeni, yaz aylarında ortaya çıkan bir bitkidir. Çiçeklerinin daha çok beyaz yada açık renkli olduğu bilinmektedir. Garip bir kokuya sahip olmakla birlikte bazı ülkelerde oda kokusu üretimi ile ilgili çalışmalar yapıldığı da bilinmektedir.

deve-dikeni-faydalari

Deve Dikeni Tohumu Faydaları

Son dönemlerde çok farklı şekillerde kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle daha öncede değindiğimiz gibi televizyonlarda sabah programlarında ünlenen bir bitki olarak dikkat çeker. Çoğunlukla çayının içilmesine rağmen deve dikeni tohumu da son dönemlerde sık sık satılarak kullanılmaya başlanmıştır.

Taze olarak tüketebilirsiniz, aynı zamanda çok fazla kullanılmıyor olsa bile çay olarak tüketilme olanağı da bulunmaktadır. Doğrudan tüketilmesi ülkemizde daha yaygındır. Yapısını incelediğimiz vakit bu şifalı bitkinin karaciğere son derece büyük faydaları olduğunu görebiliriz. Özellikle karaciğer hücrelerinde meydana gelen yenilenmeye büyük yardımları ile katılacaktır. Yazımızın devamında deve dikeni şifalı bitkisinin nasıl tüketilmesi gerektiğini detaylı olarak açıklayacağız.

Aynı zamanda antioksidan özelliğe sahip bir bitkidir. Biraz öncede değindiğimiz gibi karaciğer başta olmak üzere toksinlerden kurtulmaya yardımcı olmaktadır. Mide sorunu olanlarda bu şifalı bitkiden rahatlıkla faydalanabilirler. Bunun yanı sıra kabızlık sorununa karşı da kullanıldığı bilinmektir. Çok fazla faydası bulunmasına karşın bu şifalı ot, pek kullanılmamaktadır. Özellikle günümüzde bazı Avrupa ülkelerinden deve dikeni hapı kullanılmaktadır. Artık günümüzde de satışa başlanmasıyla faydalı olacağına inanılmaktadır.

Her ne kadar ülkemizde çok fazla bilinmiyor olsa bile emziren kadınların tüketmesi faydalı olacaktır. Sütü artırıcı etkisi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bazı durumlarda prostat rahatsızlığının olumsuz etkilerinden kurtulmak için de bu şifalı bitkiden yardım isteyebilirsiniz. Kısa bir süre içerisinde etkisini gösterecektir. Aynı zamanda doğrudan tüketildiği zaman alkolün vücut üzerinde meydana getirdiği olumsuz etkileri de ortadan kaldıracaktır

Deve Dikeninin Zararları Nelerdir

Şu ana kadar deve dikeni hakkında çok fazla zarar belirtilmemiştir. Benim bildiklerim dışında gerek internet üzerinde gerekse makalelerde deve dikeni zararıyla alakalı bir konu başlığına rastlamadığımı söyleyebilirim. Bazı durumlarda ise yoğun tüketilmesi sonucunda ishal ve zehirlenmenin ortaya çıkması söz konusu olabilir. Daha önce defalarca kez dile getirdiğimiz gibi şifalı bitkiler kesinlikle ilaç olarak kullanılmamalıdır. Bunun yerine destekleyici gıda olarak tüketilmesinin daha yerinde olacağı unutulmamalıdır. Herhangi bir rahatsızlığınız olması durumunda öncelikle bir doktor ile konuşmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Deve dikeni çayı tüketirken özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Deve Dikeni Çayı Nasıl Hazırlanır

Kaynamış suya ezilmiş tohumları eklenerek dinlenmeye bırakılmalıdır. Özellikle ideal demlenme için on beş dakikalık bir süre yeterli olacaktır. Bunun için aldığınız deve dikeni tohumunun taze olması ve uygun koşullarda hazırlanmış olmasına dikkat edin. Gün içerisinde soğutmadan ve sayısını abartmadan tüketilmelidir.

Yaprağı ile birlikte deve dikeni çayı hazırlanması konusu ise biraz daha farklıdır. Yaprak ile birlikte tohumunda eklenerek kaynatılması sonucu hazırlanır. Bunun içinde aynı şekilde deve dikeni yaprağınızın taze olması gerektiği unutulmamalıdır.

Özellikle deve dikeni gibi televizyonda ünlenmiş şifalı bitkiler hakkında altını çizmek istediğimiz bir konu bulunmaktadır. Her ne kadar bu sitede şifalı bitkilerin faydalarını yazıyor olsak da yoğun olarak tüketilmesi konusunda dikkat edilmesi gerekilmektedir. Deve dikeni gibi aktarlarda satın alınarak kullanılan şifalı bitkilerin sağlıklı olması için taze toplanması ve temiz alanda depolanması önemlidir. Buna dikkat edilmeli ve sağlıksız alanlarda depolanmış yağ ve tohumlar alınmamalıdır.

Deve Dikeni Ürünleri (ekstresi, kapsülü, tohumu, yaprağı) Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Endüstriyel anlamda şifalı bitkiler çok önemli bir sektör haline gelmiştir. Çoğunlukla sabah programlarında bahsedilmesine rağmen çok farklı markalar çok farklı ürünlerini pazarlarlar. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu markanın kaliteli olması, son kullanma tarihi ve kullanma sıklığıdır. Şifalı bitkilerden yapılan ürünleri kesinlikle ilaç olarak kullanmamak gerekmektedir. Bu konuya özellikle dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir