Elma Ağacının Yaşam Döngüsü

Gülgiller familyasının bir üyesi olan elma, çok geniş bir coğrafya üzerinde yetiştiriciliği yapılan bir meyvedir. Aynı zamanda milli yiyeceğimiz olan elma ismini al renginden almaktadır. Elma ilk olarak Anadolu, Kafkasya ve Güney Rusya yetiştiği tahmin edilen bir meyvedir. Bugün ise dünyanın her yerinde yoğun olarak yetiştiriciliği yapılan elmanın hayat döngüsü türlerine göre farklılık taşıyabilir.

elma-agacinin-yasam-dongusu

Elma besin değeri çok fazla olan bir meyvedir. Bugün pek çok diyet listesinin demirbaşları arasında yer alır. Aynı zamanda uyku açıcı özelliği, kalp ve damar sağlığına olumlu etkilerinden dolayı devamlı olarak tüketilir. Rengine ve türüne göre tadı farklılık gösterebilir. Sert, yumuşak, ekşi, tatlı şeklinde pek çok farklı elma türü bulunmaktadır. Tam  olarak rakam söylemek mümkün olmasa bile binin üzerinde elma olduğu tahmin edilmektedir.

Elma ağacı gülgiller familyasına ait bir ağaçtır. Genellikle kısa boyludur. Buna rağmen yüksek oranda meyve verebilir. Aynı zamanda on metrenin üzerinde boya ulaşabilen türleri bulunduğu da bilinmektedir. Yaprakları ise sivri uca sahip aynı zamanda hafif tüylü ve dişlidir. Elma ağacının yaprakları sonbahar aylarında olgunlaşmaktadır.

Soğuğa karşı toleranslı olması hemen her iklimde yetiştiriciliğinin yapılmasına olanak tanır. Buna rağmen aşırı taş ve kireçten hoşlanmadığı bilinir. Ülkemizde en fazla Amasya elması yetiştirilmektedir. Bu elmanın ünü pek çok ülkeye yayılmış ve lezzetinden dolayı yoğun bir şekilde tüketilmektedir. Amasya elması bir sene ürün verir. Bir sene vermez bu özelliği de başka elmalarda yer almamaktadır. Bunun dışında starking, golden ve jonathan türleri de son derece kaliteli ve çok tüketilen türleri arasında yer alır.

Elmanın bazı türleri doğrudan ağaç ve tohumdan yapılıyor olsa bile bu durum çok fazla tercih edilen bir üretim yöntemi olarak kullanılmaz. Bunun yerine kültür elmaları aşı yöntemi ile çoğaltılmaktadır. Ülkemiz elma üretimi bakımından Çin, ABD ve İran’dan sonra dördüncü sırada yer almaktadır.

Elma sağlığa son derece faydalı bir meyvedir. Sadece meyve olarak değil aynı zamanda elma sirkesi olarak da kullanılabilir. Bunların yanı sıra elma diyeti son derece kaliteli bir diyettir. Kısa bir süre içerisinde istediğiniz kiloya ulaşmanızı sağlarken, kan temizleyici özelliği de bulunmaktadır.

Elma taze olarak, kurutulmuş, sirke ile, reçeli yapılarak ve pek çok farklı şekilde kullanılabilir.

Elma Konusunda Daha Detaylı Bilgi Sahibi Olmak İstiyorsanız Elma Ağacı makalemize göz atmanızı tavsiye ediyoruz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir