Hurmanın Faydaları Gebelikte

Ramazan ayını geride bıraktık. Buna rağmen hurma yeme alışkanlığımızı askıya almamız bizim faydamıza olacağa benziyor çünkü hurmanın şimdiye kadar tespit edilen pek çok faydası bulunmakta…

hurmanin-faydalari-gebelikte

Hurmanın Faydaları Gebelikte Nelerdir

İçeriğinde bulunan sayısız mineral ve vitamin ile hamilelik döneminde ve sonrasında anne adayına ve bebeğe pek çok faydası olduğu biliniyor. Aynı zamanda son dönemlerde yapılan araştırmalar sonucunda hurmanın anne sütünü artırıcı etkileri de ön plana çıkarılmıştır.

Hurmanın kansızlığa karşı kullanıldığı da bilinmektedir. Aynı zamanda anne adayının önce ve doğum sonrasında ortaya çıkan bulantılarını da ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Son dönemde yapılan araştırmalarda hurmanın saklı faydaları ön plana çıkarılınca bu meyveye olan ilginin de bir hayli arttığı belirtiliyor. Özellikle içeriğinde barındırdığı lif ve mineraller açısından ön plana çıkan bu zengin meyve kaliteli bir vitamin kaynağı olarak da göz kırpmaktadır.

Hurmanın Özellikleri Nelerdir

Faydaları çok fazla bilinmese de başta kalp hastalıkları ve damar rahatsızlıkları olmak üzere hurma, soğuk kaynaklı rahatsızlıkların birer ilacı olarak ön plana çıkıyor. Kesinlikle orucun açılması gibi uzun süren açlıkların hurma ile sonlandırılması da yorgunluk alıcı etkilerinin ön plana çıkması için önemli bir artı… Uzmanlar hurma ile ilgili en çok da kabuğuyla tüketilmesi gerektiğinden bahsediyorlar.

Hurmanın Besin Değeri Nedir

Hurma kalori bakımından oldukça zengin bir meyvedir. İçeriğinde ise protein, karbonhidrat ve yağ bulundururken insan sağlığına önemli oran etki sağlayacak fosfor, kalsiyum ve demir de bulundurmaktadır. A ve B1, B2 başta olmak üzere folik asitten de yoğun olarak bulunur.

Hurmanın tespit edilen fakat çok fazla bilinmeyen faydaları ise, zihnin gelişmesine yaptığı artılardır. Bu sayede vücudun erken yaşta ihtiyarlamasına önemli oranda engel olmaktadır. Kanser hücrelerinin çoğalmasına da engel olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda spor yapılırken kullanıldığı takdirde şişmanlama ve obezite ile aktif bir şekilde mücadeleye yardımcı olacağı bilinmektedir.

Şeker oranını ayarlayan tek meyve olmasından dolayı da yoğun miktarda kullanılması faydalı olacaktır.

Hurma Çekirdeği

Hurma çekirdeği sayesinde günlük stresin kolaylıkla üstesinden gelmek mümkün olmaktadır. Son dönemlerde gergin yaşantı içerisinde bulunan insanların günlük üç adet hurma tüketmesi gerektiği de pek çok tıp otoritesinin ortaklaşa olarak söylediği bir tavsiyedir.

Eğer karaciğerinizi kuvvetlendirmek istiyorsanız tek yardımcınız hurma olabilir…

Sağlıcakla kalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir