Kabağın Faydaları Nelerdir

Esasında bu yazıyı yazmamın tek bir sebebi bulunuyor. Bir zamanlar annemin bol bol yaptığı kabak çiçeği dolmasını hatırlamak ve kabağın faydalarının ne olduğunu unutmamak için yazıyorum. Bu konuda ülkemizde kabağın faydaları ile ilgili basit bilgiler dışında pek bilgiye rastlamak ne yazık ki pek mümkün olmadığı için yarım İtalyanca ve İspanyolcam ile uzun süreli bir araştırma yaptım. Bu araştırma sonucunda aşağıda ki gibi bilgilere ulaşma imkanım oldu. Hazırsanız başlayalım.

Kabağın Genel Özellikleri ve Yetiştiği Yerler

Sarı renkte çiçeğe sahip olan kabak, ülkemizin hemen her bölgesinde aktif olarak yetişmektedir. Sürüngen bir bitki olması büyük meyve vermesine neden olmaktadır. Son derece besleyicidir. Aynı zamanda B ve C vitaminleri başta olmak üzere pek çok vitamini bünyesinde barındırmaktadır. Aynı zamanda besleyici minerallerden de yoğun oranda bulunmaktadır. Kabağı özellikle diyet yaptığınız dönemler içerisinde yoğun lif oranından dolayı tercih edebilirsiniz.

Peki ama kabağın faydaları nelerdir?

Kabak yoğun oranda idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Aynı zamanda kabızlık ve bağırsak problemlerinin tedavisinde de kullanılabilir. Bu özelliği ile Anadolu’da pek çok bölgede aktif olarak kullanılmaktadır. Tansiyon dengeleyici özelliği de bulunan kabak kan yapıcı bir bitkidir. Son dönemde yapılan araştırmalar bu faydalı bitkinin doğurganlığı artırıcı özelliğini de ön plana çıkarmıştır.

Kabak Nerelerde Kullanılır

Yemeği ve tatlısı yapılan bu bitki doğrudan kullanılabildiği gibi ülke dışında bazı noktalarda kurutularak da kullanılabilir. Bilindiği gibi çekirdekleri de kabak çekirdeği olarak tüketilmektedir. Çekirdeği çeşitli sirke ve yardımcılarla beraber kullanıldığı takdirde uyuz gibi rahatsızlıkların tedavisinde de yardımcı olabilir.

Kadınlarda akıntıyı kesmek için de kabaktan yardım alınabilir. [1] Son dönemlerde diyet listelerinde de üst sıralarda yer alan kabak içerdiği kalori için oldukça uygun bir bitkidir. Az kalori içerdiği için hem diyet listelerinde hem de sofralarda baş köşede yer alabilir. Kabaktan yemek olarak faydalananlar ise eğer diyet yapıyorlarsa yağ ile birlikte servis yapmaktan uzak durmalılardır.

Cinsel Güç ve Kabak mı?

Özellikle kabak çekirdeğinde, cinsel gücü artırıcı ve uyarıcı etkisi de ön plana çıkarılmıştır. [2] Kabak yemeği aktif bir yardımcı olarak kullanıldığı takdirde pek çok rahatsızlığın dolaylı olarak tedavi edilmesine de yardımcı olabilir.

[1]: Özellikle yabancı kaynaklarda kadınlarda akıntı kesici özelliklerinden dolayı kabağın ismi çok geçirilmiş. Bunu kaynak vererek yazmayacağım çünkü kaynakların samimiyetlerine pek güvenmiyorum. Aynı şekilde dilerseniz kabağın akıntıyı engelleyici özellikleri diye bir arama yaparsanız daha net bilgilere ulaşırsınız.

[2]: Bu konuda kabak çekirdeğinin erkeklere faydaları aramasına göz atarak googleda yer alan içeriklere bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir