Karpuz Çekirdeği Nasıl Yenir

Yaz aylarının olmazsa olmazı, sıcak günlerin serin dostu karpuzun faydalarını yazmaya kalkınca yoruluyoruz. Üstüne üstlük son zamanlarda karpuzun çekirdeğinin farklı tüketim şekillerinin ortaya çıkması ve yeni faydaları ile birleşince karpuza olan sevgimizin birkaç misli arttığını söylemek yanlış olmayacak…

Son zamanlarda kuruyemiş olarak tükettiğimiz gıdaların sayısının bir hayli artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Elma çekirdeği, ayva çekirdeği hatta ısırgan otu tohumundan sonra şimdi de karpuz çekirdeği ile gündeme geliyor.

Her ne kadar özellikle büyük şehirlerde karpuz çekirdeğinin adını sık duymaya başlasak da bu durumun çok yeni olmadığını belirtmek gerekiyor. Çünkü karpuz çekirdeği Gaziantep’te uzun zamandır iyi bir kuruyemiş olarak tüketiliyormuş. Üstelik Gaziantep’te turizmin artması ile birlikte karpuz çekirdeği satışlarının da arttığını söylemek mümkün oluyormuş. Son zamanlarda kilosu 13 tlye varan rakamlarla fıstık rekabetine katıldığını da söylemek gerekiyor.

Konuyu çok fazla uzatmadan karpuz çekirdeğinin nasıl yendiğini uzmanına sorduğumuz gibi size anlatalım. Karpuz çekirdeği kavrularak yada suda haşlanarak tüketiliyormuş. Bir diğer tüketim yöntemi var ki o da yaz sıcağında çekirdeklerini ayıklamadan tüketmekten geçiyor ki onu zaten biliyoruz.

Kavrulmuş Karpuz Çekirdeği

Kısa bir süre içerisinde kavrulma evrelerinden bahsedeceğiz. Şimdilik genel bilgi olarak karpuz çekirdeğinin öncelikle uygun tür olan karpuzdan alınması gerektiğini söylemek gerekiyor. Uygun karpuzdan ayıklanan karpuz çekirdekleri soğuk suda yıkanarak karpuz posasından ayrılıp kurutuluyor. Daha sonrasında ise fırınlanarak kavruluyor.

Karpuz Çekirdeği Nasıl Kaynatılır

Bu konuda derinlemesine bir araştırma yaptım. Karpuz çekirdeklerini kaynatarak suyunu içenler olduğunu duydum ama elimde net bir tarifi olmadığı için burada yazmayı uygun görmüyorum. Bunun dışında karpuz çekirdeği çayı var ki web sitemizde bu çayın tarifini vermiştik.

Nasıl yapıldığına kabaca değinecek olursak karpuzdan çıkarılan çekirdekler suda kaynatılarak yeniden çekilip içiliyor. Karpuzla birlikte çekilirse son derece lezzetli ve faydalı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Yakın bir gelecekte bu karpuz çekirdeği hakkında daha detaylı bilgilere yer vereceğiz. Yorumlarınızın bizim için son derece önemli olduğunun altını çizelim. Herkese mutlu haftalar diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir