Karpuz Çekirdeği Nereden Alınır

Yeni bir kuruyemiş furyasına hazır gibiyiz. Son zamanlarda sabah programlarında sıklıkla adını duymaya başladığımız karpuz çekirdeğinin artık iyiden iyiye satılmaya başlandığını görüyoruz. Faydalarını bir süre dinledikten sonra herkesin karpuz çekirdeğini yiyesi geliyor…

Bir de lezzetli olduğunu düşünecek olursak karpuz çekirdeği tüketmemek için herhangi bir sebep kalmıyor. Siz de benim gibi karpuz yerken çekirdeğini ayıklayanlardansanız faydalarına bir kez daha göz atmanızı tavsiye ederim.

Kavrulmuş Karpuz Çekirdeği

Daha önce bu kuruyemişten bahsederken Gaziantep bölgesinde çok sık tüketildiğinden bahsetmiştik. O zamanlar gelen birkaç yorumda bu karpuzun çekirdeğini kavurmaya çalışanlar olduğunu gördük. Aslına bakarsanız karpuz çekirdeği için özel bir karpuza ihtiyaç duyuluyor. Öylesine manavdan aldığınız bir karpuzu kavurup tuzlayarak istediğiniz lezzete ulaşamıyorsunuz.

Aranızda denedin mi? Diye soranlar olacaktır şüphesiz, herhangi bir karpuzun çekirdeğini çıkararak kavurmadım. Ama kavurmayı deneyen yakın bir arkadaşımın yorumlarını dinledim ki pek lezzetli olmadığını belirtmişti. O sebepten kavrulmuş karpuz çekirdeği arıyorsanız işi uzmanına sormanız yeterli olacaktır.

Buradan herhangi bir markanın reklamını yapmayacağım. İnternette araştırma yaparsanız isim yapmış pek çok kuruyemiş firmasının ismine ulaşabilirsiniz. Kilosunun 13 – 15 tl arasında dolaştığnı söyleyebiliriz.

Bir diğer konu başlığı ise hiç şüphesiz Gaziantep’ten tanıdık bir kuruyemişçiden kargo yapmasını istemektir ki bu seçenekte değerlendirilebilir.

Bunun dışında bir de karpuz çekirdeği çayı var tabi ki…

Karpuz Çekirdeği Çayı

Karpuz çekirdeği çayı için özel bir karpuza ihtiyacınız olmuyor. Özellikle haziran ortasından bu yana denediğim bir tarifim var. 10 – 15 karpuz çekirdeğini çekiyorum. İrice bir karpuz dilimi ilave ederek bir süre daha çekiyorum iyice içine karışmasını sağlıyorum. Üzerine bir miktar su ilave ederek iyice içilebilir kıvama getiriyorum. Yaz sıcaklarında bir miktar buz ilave ederek iyice serinleyebilirsiniz. Afiyet olsun yorumlarınızı bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir