Karpuz Çekirdeğinin Faydaları

Daha önce defalarca kez karpuzun faydalarından bahsetmiştik. Yaz aylarının serin meyvesi karpuzun çekirdeği şu ana kadar gözden kaçmış gibi duruyor. Gaziantep bölgesinde kuruyemiş olarak tuzlanıp fırınlanarak tüketimi yapılıyor olsa da Türkiye genelinde çok popüler bir gıda olmadığını söyleyebiliriz. Olsun zararın neresinden dönülse kârdır diyerek karpuz çekirdeğinin faydalarından bahsetmeye başlayabiliriz.

Neden Karpuz Çekirdeği

Karpuz çekirdeği; karpuzu taze tüketirken yutabileceğiniz kadar küçüktür. Pek çok kişi karpuz yerken karpuzu çekirdekleri ile tüketmek istemez. Açıkçası bende onlardan biriyim, bütün faydalarına rağmen karpuz yerken çekirdeğini yemeyi çok fazla sevmem. Pek çok web sitesinde karpuz çekirdeğinin karpuzla beraber tüketilmesinden bahsediliyor olsa da karpuzu sade yemeyi daha çok sevdiğimi ve vazgeçemediğimi söyleyebilirim.

Karpuz çekirdeği taze olarak, haşlanarak yada kavrularak tüketilebilir. Yani pek çok kuruyemişten daha kullanışlı bir şekilde tüketilebiliyor. Kavrularak tüketilmesinde ise özel bir karpuz türüne ihtiyaç duyuluyormuş. O karpuzların çekirdekleri dışında meyvesi pek tercih edilmiyormuş. Haşlanarak tüketilmesi ise ayrı bir konu, bir de benim her spor sonrası yaptığım bir tarifim var ki buna daha sonra değineceğim.

Karpuz Çekirdeğinde Saklı Faydalar

Karpuz bazı antioksidanlar bakımından zengindir! Pek çok kaynaktan yaptığım araştırmalara bakacak olursak karpuz çekirdeği tüketmenin hiçbir zararı olmadığı sonucuna ulaşmak mümkün oluyor. Tabi ki her konu başlığında olduğu gibi aşırıya kaçmamak gerektiğini de belirtelim.

  • Kan şekerini düzenleme
  • Cilt sağlığına olumlu etkiler sağlama
  • Saçı güzelleştirme
  • Kolesterol seviyesini düşürme

Başta olmak üzere pek çok olumlu etkileri bulunmaktadır. Karpuz çekirdeğini aşırıya kaçmadan tüketebilirsiniz. Tabi ki pek alışkanlık şeklinde ön plana çıkarılmadığı için çok fazla bilinmemektedir. Bende dahil olmak üzere karpuz çekirdeğini tüketmekten imtina eden ve uzak durarak onu çıkaran bir kitle olduğunu biliyorum.

Karpuz Çekirdeğinin Zararları

Herşeyde olduğu gibi karpuz çekirdeğinde de fazla tüketim olması durumunda zararla karşılaşmak mümkün olmaktadır. Aşırıya kaçmadan tüketilmeli ve sık sık bahsettiğimiz gibi bu meyveleri sadece abartmadan tüketmek gerekmektedir.

Çekirdeğe, fındığa rakip olabilecek bir kuruyemiş, faydaları ile dikkat çeken bir gıda olarak dikkat çeken karpuz çekirdeğinden ilerleyen zamanlarda daha çok bahsedeceğiz gibi görünüyor. Bir diğer yazımızda spordan sonra hazırladığım karpuz çekirdeği çayından bahsedeceğim.

Çoğunlukla çekirdeğinden pek bahsedilmiyor olsa da son derece önemli faydaları olduğu için karpuz çekirdeği nasıl haşlanır, nasıl kavrulur ve çayı nasıl yapılır konularından seri bir şekilde bahsetmeyi düşünüyorum. Bizi takip etmeye devam edin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir