Lahana Diyeti Çorbası

Genel özellikleri ile lahanayı inceleyecek olursak turpgillerden geniş yapraklara sahip genellikle kışın yetiştirilen bir sebze olduğunu görürüz. Pek çok türü bulunan lahana içerdiği vitamin ve mineraller bakımından kışın soğuk günlerinde hem ciddi bir yardımcı olarak ön plana çıkar. Hem de lahana diyeti yardımıyla kolaylıkla kilolarımızdan kurtulmamızı sağlayabilir. Sodyum, magnezyum, potasyum gibi mineralleri aynı anda barındırdığı yetmiyormuş gibi bir de A ve B (B1, B2, B3 ve B6) vitaminlerinin yanı sıra folik asit (C vitamini) de içeriğinde bol miktarda bulunmaktadır. Beyaz lahana, kara lahana, kırmızı lahana en çok tüketilen lahanalar arasında yer almaktadır. Ülkemizde yetişiyor olması da bizim için büyük bir şanstır.

lahana-diyeti-corbasi

Lahana Diyeti Çorbası Tarifi

  • 5 adet soğan, tercihen kırmızı soğanda kullanabilirsiniz.
  • 2 adet büyük domates
  • Büyük boy beyaz lahana
  • Maydanoz, kereviz ve soğan
  • Bunların yanı sıra tercihinize bağlı olarak baharatlar

Yukarıda sıraladığımız malzemelerin tamamını bir tencere içerisine koyarak kaynatıyoruz. Klasik çorba tariflerinde yer aldığı gibi kısık ateşte 15 dakika pişirerek çorbamızı hazırlıyoruz. Daha sonrasında ise her gün aç karnına bu çorbayı tüketiyoruz.

Lahana diyeti çorba ile birlikte gelen bir diyettir. Asgari olarak meyve tüketmeniz istenmektedir. Sabahları yeşil elma tüketerek bu diyete başlarsınız. Mümkün olduğunca fazla hareket etmeniz diyetin etkisini daha fazla göstermesi için gereklidir. Bol bol su tüketilmesi metabolizma hızının artmasına bağlı olarak sizi rahatlatacaktır. Aynı zamanda sadece lahana çorbası olarak değil lahanayı çiğ olarak da tüketebilirsiniz.

Bu çorba ve diyetten asgari olarak tükettiğiniz takdirde ilk haftada 4 kiloya kadar kaybınız olacaktır. Sütte tüketebilirsiniz. Her gün düzenli olarak su içme de ihmal edilmemelidir. Lahana diyetinde ön plana çıkan şey düzenli olarak su tüketimi ve kaçamaklardan uzak durmaktır.

Lahana diyeti, meyve, sebze, çorba, su, yağı alınmış süt, pirinç pilavı gibi besinlerle yapılan bir diyettir. Diyete başladığınızın birinci haftasından sonra bir haftalık süre boyunca diyete ara vermeniz gerekmektedir. Sonrasında ise tekrardan diyete devam edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir