Matcha Çayı Nedir, Nasıl Yapılır ve Zayıflamaya Etkisi Nelerdir

Son zamanlarda tüm dünyada popüler olmaya başlayan matcha çayı ülkemizde henüz hak ettiği popülerliğe ulaşamadı. Bazı market ve internet sitelerinde sık sık matcha çayı hakkında bilgilere ulaşıyor olsak da aslına bakarsanız bu konuda net bir bilgiye ulaşmak için bir bilene sormanın daha mantıklı olduğunu düşündük. Evet sadece matcha çayını sıvı olarak tüketmek değil ondan yapılmış tiramisu ve tatlılar başta olmak üzere oldukça farklı ekmek ve hatta tuzlu poğaçalar yapıldığını da öğrenince detaylı bir şekilde matcha çayını incelemeye karar verdik.

Matcha Çayı Nedir

Yeşil çay hakkında çok konuştuk. Faydalarına ve ne işe yaradığını detaylı bir şekilde anlatmaya gayret gösterdik. Matcha çayı da yeşil çayın öğütülmüş halidir. Yeşil çay Çin’de popülerken Matcha çayı tamamen Japonya kaynaklı bir çay olarak karşımıza çıkıyor. Aslına bakarsanız bizim içtiğimiz çaydan tutunda matcha çayına kadar bahsedilen tüm çayların aynı yapraklardan üretiliyor olması da ayrıca dikkat çekiyor.

Matcha Çayı Zayıflama

Bu konuda ülkemizde çok fazla bilgi veren bir site bulamadım. Var olan sitelerde çoğunlukla bu bilgilerini yabancı kaynaklardan almış. Birkaç gurme ve yemek uzmanı da matcha çayının çok ama çok faydalı olduğundan bahsetmiş. Şimdi Matcha çayı öğütülmüş yeşil çay olduğu için haliyle yeşil çayın tüm faydalarını da konsantre edilmiş bir şekilde sunuyor.

Aman Dikkat! Her ne kadar yeşil çayın öğütülmüş hali olarak karşımıza çıkıyor olsa da yeşil çayda olduğu gibi yoğun tüketimden uzak durulması gerekiyor. Bu konuda daha sonra hem matcha çayı diyeti yapmak isteyenler için hem de günlük tüketim için bir araştırma yapıp yazmak istiyorum.

Matcha Çayının Yeşil Çay’dan Farkı

Biraz önce bahsettiğimiz gibi yeşil çayın öğütülmüş hali olarak isimlendirmek detaya girmemek pek doğru olmayacaktır. Farklı yaş ve olgunluğa gelmiş çayların öğütülmüş hali olarak karşımıza çıkan matchanın üretimi de farklı özelliklerine göre farklı ürünlerin ortaya çıkmasını sağlamış. Farklı yoğunlukta ve farklı yaşlarda bitkilerden üretildiği için doğrudan yeşil çaydan farklı olduğunu da söyleyebiliriz. Tabi ki bu durum arada bir miktarda fiyat farkının olmasını kaçınılmaz hale getirmiş.

Matcha Çayı Fiyatı

Ucuz değil, ortalama bir fiyatı da yok. Anlayamadığım şekilde çok pahalı markaların pahalı kutuları içerisinde çok yüksek fiyatlardan alıcı bulabiliyor. Matcha çayı migros gibi marketlerde satılıyormuş ben satıldığını görmedim ama bir bilene sorduğumda 100 gramının 20 lira ile 250 lira arasında değiştiğini duydum. Bu da hem farklı olması hem de güneş görmemesi kutulanması ve marka kalitesine göre değişiklik gösterebiliyormuş.

3 çeşit matcha çayı olduğunu söylüyorlar. Biraz daha diğer yiyeceklerden almak için faydalanılmasını bu şekilde sıralayabiliriz. Kısa bir süre sonra matcha çayı ile yapılan bir tatlı tarifini sizinle paylaşmak istiyorum. Şimdilik matcha çayı dosyasını kapatalım. Herkese mutlu yıllar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir