Matcha Çayı Zayıflama

Giderek popülerleşen (yakın bir tarihte bu popülerliğini daha da artıracaktır.) yeşil çayın granül haline getirilmiş matcha çayı hakkında sorulan tüm soruları cevaplandıracağız. Bu konuda Türkçe sitelerde yeterli miktarda bilgiye ulaşamadığım için yabancı sitelerden araştırma yaparak sorularınıza cevap vermeye çalışıyorum.

Matcha çayı yeşil çayın granül haline getirilmiş şeklidir. Ama gerek kurutulma gerek bekletme gerekse seçilen çay tanelerinin farklı olması nedeniyle hem daha zahmetli hem de daha pahalı bir içecektir. Aynı zamanda demleme işlemi yerine doğrudan çayın tamamının suyun içine katılması ile son derece etkili ve faydalı bir içecek ortaya çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar yeşil çaydan en az üç – dört kat daha faydalı olduğunu gözler önüne sermektedir.

Daha öncede defalarca kez belirtildiği gibi yeşil çay yada diğer ürünler tek başına zayıflamanızı sağlamaz. Üstelik bazı etkilerinden dolayı uzmanlar günde 4 fincandan daha fazla yeşil çay tüketilmemesi gerektiğinin altını çizmişlerdir. Matcha çayının yeşil çayın çok daha yoğun bir hali olduğu düşünülürse çok fazla tüketmemek gerektiğini de düşünebiliriz.

Matcha Çayı Diyet Listesi

Çoğunlukla diyet listelerinin yakın bir tarihte başrolünde göreceğimizden emin olabiliriz. Özellikle matcha çayı sabah programlarında anlatılmaya başlandı mı bir anda ona olan ilginin de çığ gibi büyüyeceğini düşünüyorum. Oysa ki matcha çayının günde sadece belli bir zaman diliminde tüketilmesi metabolizmayı hızlandırması, dinçlik vermesi ve yağ yakımını artırması gibi etkilere sahip olacaktır.

Diyet listelerinizde yer verebilirsiniz şahsi fikrimi soracak olursanız matcha çayından bir mucize beklemenin de son derece yanlış olduğunu düşünüyorum. Yeşil çay nasıl diyet yapılırken gün içerisinde ara ara içiliyorsa matcha çayını da aynı şekilde tüketebilirsiniz.

Matcha Çayı Ne Kadar

Matcha çayı çoğunlukla 100 gramlık cam şişelerde satılıyor. Her ne kadar iki yada üç farklı türü olduğu bilinse de çoğunlukla internette satılan matcha çayları sadece ismi ile piyasaya sürülüyor. Bunun dışında 50 gramlık ve 25 gramlık paketlerle de karşılaşabilirsiniz.

100 gramlık matcha çayı fiyatı ortalama olarak: 60 – 100 tl

50 gramlık matcha çayı fiyatı ortalama olarak: 25 – 70 tl

25 gramlık matcha çayı fiyatı ise: 10 tl civarında alıcı bulabiliyor. Matcha çayı fiyatları arasında net bir orantı bulunmuyor çünkü markadan markaya ambalajdan ambalaja ve hatta satıcıdan satıcıya farklılık gösterebiliyor.

Matcha Çayı Satan Yerler

Büyük marketlerde satılıyor. Migros ve tansaşın bazı şubelerinde görmek mümkün… Bunun dışında bitkisel ürün satan yerlerde de bulabilirsiniz. Kısa bir süre içerisinde hemen hemen tüm yerde matcha çayı satış fiyatı bilgilerini bulacağımızı düşünüyorum. Bunun dışında güvenilir alışveriş sitelerinin raflarında da yer almaya başladığını görüyoruz. Matcha çayı çoğunlukla doğal ürün satan adresler arasında satılıyor. Şimdilik büyük çay firmalarının matcha çay satışı olmadığını görebiliyoruz. Yine belki de siz bu yazıyı okurken pek çok büyük çay firmasının da matcha çayını paketleyip satmaya başladığını da görebiliriz.

Matcha Çayı Aktarlarda Bulunur mu

İlla ki birkaç istisnası vardır. Hep cam paketlerde kapalı bir şekilde satışa sunulduğu için aktarlarda bulmamanız için hiçbir engel yok ama ben birkaç aktar gezdiğim halde matcha çayının ne olduğunu büyük bir çoğunluğunun bilmediğini gördüm. Aslına bakarsanız kınadan yeşil çaya, zayıflama karışımlarından kış çaylarına ve hatta uyku getirici bazı bitkisel çaylara kadar çok farklı çay satışları bulunduğu için matcha çayının popülerliği artmaya başladığında da aktarlarda daha fazla görmeye başlayabiliriz.

Henüz ön plana çıkan ayrıcalıklı bir matcha çayı markası olmadığı için öneride bulunmuyorum. Aslına bakarsanız bu konuda sizin yorumlarınızın benim için çok önemli olduğunu da söylemeden edemeyeceğim.

One Reply to “Matcha Çayı Zayıflama”

  • Ahmet DEMİRCİ says:

    Ziraat mühendisiyim.Ülkemizde üretim çalışması yapıyorum.Üretmek isteyenlere yardımcı olabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir