Reflüye İyi Gelen Bitkiler Nelerdir

Konuya başlamadan önce şunu söylemek istiyorum. Geçtiğimiz sene (2014) Gastroenteroloji Doktoru olan çok sevdiğim arkadaşım Eray’ın yanına gitmiş ve sohbet esnasında; reflü şikayetlerimin artarak devam ettiğinden bahsetmiştim. O da endoskopi olmadan ilaç yazmak istemediğini söyledi. Uzun lafın kısası doktorumun da altını çizdiği konu; Reflü gibi rahatsızlıkların kesinlikle önemsenmesi gereken ve ilk fırsatta bir doktorun fikri alınması gereken rahatsızlık olduğudur. Görmezden gelinirse, bitkisel olarak tedavi edilmeye çalışılırsa çok daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir. O sebepten reflü yada mide ağrılarınız bulunuyorsa çözümü bir doktorun yanında aramanız gerektiğinin altını çizmeden yazıma başlamak istemedim.

Reflüye İyi Gelen Gıdalar Nelerdir

Reflü ile yıllardır mücadele ediyorum. Çok fazla boğazına dur demeyi başaramayan biri olduğum için iyiden iyiye reflüye iyi gelen yiyecekler ve şifalı bitkiler üzerine detaylı bilgiye sahip olduğumu söylersem yanılmış olmam. Bu bilgileri çoğunlukla doktor tavsiyesi ve araştırmalarıma borçluyum. Büyük bir çoğunluğunu denedim ve bana iyi gelenleri burada paylaşmak istiyorum.

Öncelikle; “reflü acısını o acıyı çeken bilir” diyerek konumuza giriş yapalım. Çünkü gerçekten can sıkıcı ve insanı hayattan soğutan bir acı olduğunu söylemek istiyorum. Dikkat etmeniz gerekenlerden başlıca olanları; yemek yediğiniz saate ve yediklerinize dikkat etmenizdir. Yemek yedikten sonra hemen uzanmamanız da gerekiyor. Aynı zamanda, aşırı sıkan (özellikle karın bölgesini) kıyafetlerinde reflüye doğrudan etkisi olduğu unutulmamalıdır.

Reflüye İyi Gelen Bitki Çayları

Reflü’nün tedavi edilmesi için öncelikle bir doktora başvurmanız şarttır. Sadece acınızı dindirmek amacıyla bazı bitki çaylarından yardım alabilirsiniz. Bunlarda çoğunlukla bünyeden bünyeye farklılık gösterebilir. Örnek vermek gerekirse ben zencefil ve bal ikilisini reflü acısına karşı tek geçerim. Bir kaşık zencefilin üzerine bal dökerek ılık su ile içiyorum ve acılarımı anında kesiyor. Her ne kadar uykumu getirse de papatya çayı da reflüye karşı oldukça etkili bir mücadele sergilemektedir.

Aynı şeyi çok samimi olduğum bir arkadaşım yaptığında acılarının azalması şöyle dursun, arttığını söylemişti. O sebepten doktora gitmek ve uygun olan bitkisel yardımcıdan faydalanmak son derece büyük bir öneme sahiptir.

Aynı zamanda reflü sancısı başladığı zaman içtiğiniz bir çay bardağı sütte bu konuda oldukça etkili olabilir. Ama burada dikkat edilmesi gereken nokta fazlasının zararlı olabileceğidir.

Reflüye İyi Gelen Bitkiler Nelerdir

Son zamanlarda yapılan araştırmalar tam tahıllı gıdaların reflüye iyi geldiğini ortaya çıkarmıştır. Burada değinilmesi gereken temel nokta aşırı asit üretimini azaltmak ve mümkün olduğunca bu asitlerin yaralı bölgeyle az temas etmesini sağlamaktır. Bunun için de midenin mümkün oldukça az asit üretmesine yardımcı olmak gerekmektedir.

Reflüye İyi Gelen Gıdalar

Ben bu konuda çok detaylı bilgiye sahip değilim ama size daha çok kendi denediğim ve oldukça rahat bir şekilde tükettiğim gıdalar hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Benim en önemli yardımcım lahana ve patates suyudur. Bazı geceler çok ciddi anlamda mide asitimle başım belaya girdiğimde avucumun içerisine aldığım bir adet çiğ patatesi sıkarak suyunu içiyorum. Etkisi psikolojik midir bilmem ama son derece etkili olduğunu ve hemen sonuç verdiğini de söyleyebilirim.

Bunlar dışında; lahana, muz, brokoli, havuç, fasulye, esmer pirincin son derece iyi olduğunu söyleyebilirim. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise her bünyenin ayrı tepkiler verdiğidir. O sebepten reflü sorunu yaşamaya başladığınız zaman doğrudan burada yer alan bilgilere göre hareket etmemeniz gerektiğini de söylemiş olalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir