Şalgamın Yararları ve Zararları, Anne Sütüne Etkisi

Şalgam ve şalgam suyu denildiği zaman hiç şüphesiz akıllara Adana gelmektedir. Ülkemizde bol miktarda üretilen şalgam iyi bir antioksidan kaynağı ve serinletici bir içecektir. Pek çok farklı şekilde tüketildiği içinde sofraların vazgeçilmezi olmayı başarmıştır. Şalgam pek çok bilinmeyen faydalara sahiptir. Bunun dışında şalgamın zararları ve dikkat edilmesi gerekenleri de sizin için araştırdık.

salgamin-faydalari

Şalgamın Faydaları Nelerdir

Şalgamın yaprağı ve kökü tüketilmektedir. İçeriğinde barındırdığı zengin mineraller ve vitaminler ile son derece etkili bir şekilde kullanılabilir. Aynı zamanda yüksek miktarda B vitamini ihtiva etmektedir. Bu da onun akciğerleri temizlemesini sağlar. Uzun zamandır Anadolu inatçı öksürük olarak da bilinen rahatsızlıkların tedavi edilmesinde şalgamdan yararlanıldığı bilinmektedir. Bu konuda göğsü yumuşatıcı etkisinin de oldukça büyük bir önemi bulunmaktadır.

Şalgam ülkemizde sık bulunabilen bir şifa hazinesidir. Aynı zamanda şalgamın idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Bu sebepten bu özelliğe dikkat etmek ve buna uygun hareket etmek gerekebilir. Aynı zamanda boğaz iltihabınız bulunuyorsa şalgamı gargara yapabilirsiniz.

Şalgam söz konusu olduğu zaman yapılan bir hata ise şalgamın yeterince çiğnenmiyor oluşudur. Şalgam yeterince çiğnenmediği zaman benzer sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.  Bu konuda ergenlik sivilceleri ve egzama benzeri sorunların ortadan kaldırılması konusunda da şalgamdan yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda bu şifalı bitki çocukların güçlenmesi konusunda da yardım alınacak bir şifalı bitkidir. Bu konuda doğrudan yardım alabilirsiniz.

Peklik sorunlarının ortadan kaldırılmasında şalgamdan destek almanız yeterli olacaktır. Bağırsakların çalışmasına yardımcı olduğu da bilinmektedir. Şeker hastalarının az miktarda tüketmelerinde de hiçbir sorun bulunmamaktadır. Şalgamda A ve B vitaminin yanı sıra aynı zamanda C vitamini de bulunmaktadır. Bu da sizin kış günlerinde hastalıklara karşı korunmanız açısından da faydalı bir artı olacaktır.Şalgamın sindirimi kolay değildir. Buna rağmen şalgamı pişmiş olarak tükettiğiniz zaman daha kolay bir şekilde sindirilebileceğiniz söyleyebiliriz.

Şalgamın Zararları Nelerdir

Pek çok konu başlığında faydalarından bahsettiğimiz bu şifalı besinin çok fazla zararı bulunmamaktadır. Şu unutulmaması gereken bir noktadır ki şifalı gıdalar tedavi edici olarak kullanılmamalıdır. Bu gıdalar sadece takviye edici özellikleri ile yardım alınması gereken gıdalardır. O sebepten suda dahil olmak üzere tüm besin maddelerinde olduğu gibi aşırı tüketilmemesi bu durumdan kaçınılması gerekmektedir. Şalgamı şeker hastaları kontrollü olarak almalıdır. Aynı zamanda aynı zamanda tiroid bezine olan etkilerinden dolayı da tiroid sorunu olanların tüketmesi tavsiye edilmemektedir.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar yoğun olarak şalgam tüketiminin şişkinlik ve hazımsızlık gibi etkileri de ortaya çıkardığını gözler önüne sermiştir. Bu ve bunun gibi etkilerinden dolayı fazla tüketmemenin faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

Bilimsel bir dayanağı var mıdır bilmiyorum ama ben yoğun olarak acılı şalgam suyu içtiğim için mide rahatsızlığına yakalandığımı düşünüyorum. Mide rahatsızlığı derken gastrit ve reflüyü kastediyorum.

Şalgamın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır

Genellikle şalgam uzunca bir süre uygun koşullarda tutulması durumunda bozulmaz. Ama hemen her gıda maddesi gibi eninde sonunda bir bozulma durumu söz konusu olacaktır. Bunu tadına bakmadan anlayabileceğiniz gibi bazı durumlarda biraz tattıktan sonra da anlayabilirsiniz.

Öncelikle bozulmaya başladığında bir miktar yumuşama ortaya çıkıyor üzerinde küf benzeri bir yapılanma başlayabiliyor. Onun dışında da zaten tadının da değiştiğini söyleyebiliriz. Farklı bir konu başlığı olarak şalgamın son kullanma tarihi biraz da şalgam suyu üretilmesi ile dikkatleri çeken bir konu başlığıdır. Şalgam suyunun dayanıklılığının devam etmesi için son kullanma tarihine bakmak gerekmektedir. Bu konuda kafanızda soru işareti bulunuyorsa da güvenilir markalardan şalgam suyu almayı deneyebilirsiniz.

Şalgamın Anne Sütüne Etkisi

Şalgam suyunun son dönemlerde daha çok anne sütünü artırıcı gıdalar arasında yer aldığını görmüşünüzdür. Özellikle sabah programlarında gelen sorular neticesinde sık sık dile getirilen bir durumdur. Aslına bakarsanız anne sütünü artırıcı gıdalar arasında yer almasına rağmen anne adayları ve emziren anneler tarafından çok tercih edilmez. Bir yakınımın yani bir nevi kullanıcı yorumu olarak bu konuya değinmek istedim ki az miktarda tüketildiği zaman anne sütünü artırıcı gıdalar arasına dahil edilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir