Şifalı Bitkiler Nelerdir – Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Hepsinden önemlisi yazımıza başlamadan önce şifalı bitkilerin bir ilaç olmadığını ve bu sebeple tedavi edici bir özelliğinden dolayı kullanılmaması gerektiğinin altını çizelim. Sabah programlarının baş köşesinde yer alan bu bitkileri günümüzde pek çok sektörde sıklıkla kullanıyoruz.

Şifalı Bitkilerin Kullanım Alanlar

Bunlar arasında ilk sırada sağlık ve kozmetik gelse de dekorasyon ve sanat gibi pek çok alanda da şifalı bitkilerden yardım aldığımızı söylersek yanılmış olmayız.

Son günlerde insanların yeni umut kapısı ve göz bebeği haline gelen alternatif tıp ve doğada bulunan şifalı otlar her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır. Yaygınlaşan bu otlar ve alternatif tıp uzmanlarının yardım aldıkları bazı konu başlıkları haline de gelmeye başlamıştır. Yalnız bu noktada asıl dikkat edilmesi gereken yazımızın başında da değindiğimiz gibi şifalı bitkileri bir ilaç olarak düşünmemek gerektiğidir.

Her ne kadar insanlar tamamen doğal olmaları nedeniyle bu bitkilerden destek almayı öncelikli bir sıralama içerisinde düşünseler de bir doktordan onay almadan bu daha büyük sonuçları ortaya çıkarabilir. Ezbere, internetten edinilen bilgilere göre farkında olmadan kullanılmaları halinde istenmeyen bazı sonuçların ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır.

Şifalı Bitkiler Hangi Alanda Kullanılır

Her otun kendine göre görevi, çeşidi, yararı vardır. Kimi şifalı bitkiler öksürüğe, astıma iyi gelirken kimisi de yorgunluğu almakta veya daha başka birçok insan vücudundaki bazı rahatsızlıkların ortadan kalkmasını sağlayabilmektedir. Bu yüzden önce neremizin rahatsız olduğunu öğrenmeli bir hekime başvurmalı ve abartıya kaçmadan hekim onayı ile şifalı otu temin edip doğru bir şekilde bu konuda uzman birine danışarak bu otlar kullanılmalıdır. Yine aynı şekilde bu otların şifalıları olduğu kadar zehirli ve zararlı çeşitleri de vardır. Bu yüzden iyice araştırılıp doğru olan otu alıp kullanmalıyız. En faydalı şifalı otlar arasında yer alan çeşitli çaylar ve çeşitli bitkilerin yaprakları, kökleri vs bulunmaktadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir