Sumak Nedir, Faydaları, Alerjiye İyi Gelir mi

Yurdumuzda yaklaşık üç türü doğal olarak yetişen sumak, antepfıstığı ailesine mahsup ve yaklaşık iki yüzün üzerinde türe sahip bir ağaçtır. Aslında ona bodur bir ağaç demek daha doğru olacaktır. Türkiye’de yetişen sumak türleri olarak derici ve boyacı olmak üzere iki çeşidinin doğal ortamından bulunduğunu söyleyebiliriz.

Sumağın pek çok türünün zehirli olması da dikkat çeken bir özelliğidir. Yaklaşık olarak 160’ın üzerinde sumak türü zehirli olarak kaydedilmiştir. Ülkemizde yetiştirilmesine rağmen pek çok yabani türünün zehirli olması nedeniyle rastgele toplanıp kullanılması da son derece zararlıdır. Dünya’da çeşitli bölgelerde yetiştiği bilinen sumağın faydalarını ilk fark edenlerin Kızılderililer olduğu düşünülmektedir.

Tarihte sumaktan; enfeksiyon, ağrı kesici, idrar yolları ağrılarını önleme gibi çeşitli noktalarda yardım alınmıştır. Günümüzde de sumağın bilinen faydalarının azımsanmayacak kadar fazla olduğunun altını çizmek gerekmektedir.

Sumak Faydaları Nelerdir

  • Kırmızı renkli olan her meyve ve baharat gibi sumakta çok ciddi bir antioksidandır.
  • Hazımsızlığa karşı son derece etkilidir. İştah sorununa karşı sumaktan yardım alınabilir.
  • Sadece mide sorunları değil, ishal ve diğer bağırsak sorunlarında da kullanılır.
  • İştah açıcı özelliği bulunmaktadır.
  • Yıllarca zehirlenmelere karşı yardım alınmıştır.
  • Kolesterolü düşürücü etkisi bilinmektedir.
  • Akciğerleri temizlediği bilinmektedir.
  • Hepsinden ayrı oldukça lezzetli bir baharattır.

Sumak Zararları Nelerdir

Uzunca bir süre sumağın zehirli olduğu üzerine araştırmalar yapılmıştır. Sumağın bazı türlerinin oldukça zehirli olduğu bilindiği için bu işin uzmanları tarafından satılan sumak satın alınmalıdır. Aşırı tüketilmesi durumunda bağırsak sorunları ortaya çıkarabilir. Aynı şekilde yoğun olarak tüketilmesi mide rahatsızlıkları ortaya çıkarabilir.

Sumak Bitkisi Nerelerde Kullanılır

Sumak üzerine yıllarca yapılan araştırmalar sonucunda çok güçlü antioksidan özelliğini ortaya çıkarmıştır. Sumağı çoğunlukla baharat olarak kullansak da suya katılarak tüketenlerin olduğu da bilinmektedir. Aynı zamanda kaynar suya ekleyerek suyunu tüketebilirsiniz. Sumak ve diğer baharatlarla ilgili sorularınızı yorumlar bölümünden yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir