Turpun Faydaları Ve Zararları Nelerdir

Ektikten kısa bir süre sonra yenilecek duruma gelen turp son derece önemli faydaları ile ön plana çıkmaktadır. Genellikle ülkemizde salatalarda kullanılan turpun aynı zamanda çok büyük faydaları olduğu da unutulmamalıdır. Özellikle böbrek taşı düşüren ve kanserle mücadele esnasında turptan yararlanabilirsiniz. Kış günlerinde içeriğinde bulundurduğu C vitamini ile ciddi bir yardımcı olarak da dikkatleri üzerinde toplar.

turpun-faydalari

Turpun Faydaları

Mevsimi geçmeden ve henüz tükenmeden mümkün olduğunca çok tüketilmesi faydalarından maksimum verim almak için yeterli olacaktır. Çocuklarınıza turp tüketme alışkanlığı kazandırmanız bu konuda dikkat çekecektir. Genellikle turpu pembe ve siyah olarak görmek mümkündür.

Kara turp ise özellikle nefes darlığı ve bronşit gibi sorunlarda kullanılabilir. Yüksek lif oranından dolayı kolesterol sorunu yaşayanlar ve kilo vermek isteyenler için vazgeçilmez bir yardımcı olabilir.

Kansere Dikkat!

Teknolojik gelişmelerin artarak devam etmesi hayatımızın her alanında genetiği değiştirilmiş besinlerin girmesi dünya üzerinde kanser olan insanların sayısının artmasına neden olmaktadır. Meme kanseri, prostat kanseri, cilt kanseri, akciğer kanseri gibi kanser türlerinin tedavi edilmesinde aşamalar kat edilmiş olsa bile bu konuda şifalı bitkilerden ve doğal olan yardımcılardan destek almak son derece önemlidir.

Turp vücuda alınan kanserojen maddelerin yok edilmesini sağlar. Aynı zamanda içeriğinde barındırdığı iyot ve kükürt ile karaciğer rahatsızlıkları ile mücadele edilmesinde kullanılabilir. Böbreklerde yer alan kum ve taşın düşürülmesinde de turptan yararlanabilirsiniz. Öksürük sorunlarına da iyi geldiği bilinen turp saçlara karşı da kullanılmaktadır.

Turpun Yararları

Özellikle son dönemlerde piyasaya sürülen bazı ilaçlarında yardımıyla turpun saça faydaları bilinirken şeker hastalığına artıları göz ardı edilmektedir. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemine karşı artıları ve diş etlerin yaptığı olumlu etkileri de unutulmaması gereken artıları arasında yer almaktadır. Bu sebepten günlük hayatınızda düzenli olarak turp tüketimini alışkanlık haline getirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir