Uyku Düzenine İyi Gelen Bitkiler

Benim gibi uyku sorunu çekip çözümü bitki çaylarında arayanlardansanız sizlerinde ilk durağı papatya çayı olmuştur. Papatya çayı sakinleştirici etkisi ile son derece hızlı bir şekilde uykuya dalmanızı sağlayabiliyor. Ama benim gibi papatya çayının bile fayda etmediği durumlarda farklı şifalı bitkilerden de destek alınabilir.

feslegenin-faydalari-ve-zararlari

Fesleğen genel özellikleri ile bakıldığı zaman bir yıllık otsu bir bitki olarak ön plana çıkmaktadır. Baharat olarak ülkemizde daha sık yararlandığı için onu şifalı bir bitki olarak görmeyenlerde çoğunluktadır.

Fesleğenin Faydaları Nelerdir

İyi bir antioksidan olan fesleğenin, uygun şartlarda tüketilmesi halinde mide rahatsızlıklarından tutunda , hazımsızlığa kadar pek çok farklı konuda faydaları olduğu bilinmektedir. Zaman içerisinde ağız içinde oluşan yaraların tedavisinde de fesleğenden yararlanılmaktadır. Aynı zamanda fesleğen içerisinde K ve A vitaminin yanı sıra C vitamini de bulunduğu için kış aylarında fesleğen çayı tüketmeniz tavsiye edilebilir. Kendim için hazırladığım listede fesleğeni uyku düzeni sağlayan bitkiler arasında önemli bir noktada tutuyorum.

Fesleğen Tüketimi İle İlgili Uyarılar

Gebelik döneminde fesleğen çayı içilmesi tavsiye edilmemektedir. Bunun dışında fesleğen çayının tüketilmesinde (yoğun miktarlarda) zehirlenme vakaları olduğu da bilinir. Kanser hastalarının tüketmesi tavsiye edilmez. Daha önce de değindiğimiz gibi şifalı bitkiler ilaç değildir. Sadece uygun miktarlarda yardımcı olarak tüketilmeleri tavsiye edilmektedir.

Fesleğenin Uyku Sağlığına Etkisi

Eğer geceleri yatmadan bir çay fincanı fesleğen suyu tüketirseniz uyku problemlerini ortadan kaldırabilirsiniz. Uyku derinliğini artırarak daha rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır. Fesleğenin kendine has sert bir kokusu bulunmaktadır. Özellikle Osmanlı döneminde bayılan kişilerin kolay ayılması amacıyla fesleğeni sirke ile karıştırarak bayılan insanlara koklatırlardı. Bu şekilde kolay ayılmaları sağlanmaktaydı.

Sadece kaynatılmış fesleğen değil aynı zamanda fesleğen çiçeğini de zihni açıcığı etkisinden istifade etmek amacıyla kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bu işlem düzenli olarak tekrarlanabilir. Aynı zamanda bayılma nöbetlerine karşı fesleğen iyi bir yardımcı olarak ön plana çıkacaktır. Özellikle  uyku düzeni için bitki çayı arıyorsanız az miktarlarda tüketmenizin faydasını görebilirsiniz. Şu ara çok yoğun bir şekilde olmasa da az miktarda da olsa tükettiğim için tavsiye edebilirim. Son dönemlerde yapılan araştırmalar fesleğenin ağız bölgesinde yer alan yaraların tedavi edilmesinde aktif olarak kullanılabileceğini de ön plana çıkarmıştır.

Fesleğenin Zararları Nelerdir

Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise: fazla yenilmemesi gerektiğidir. Böbreklere zararlı olacağı bilinmektedir. Aynı zamanda bazı durumlarda geçici görme sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir