Vakvak Ağacı Meyvesi Nerede Yetişir

Şimdi diyeceksiniz ki şifalı bitkiler yazan bir web sitesinde efsanevi bir ağacın ne işi var. Aslına bakarsanız şu ara fazlaca yorum görünce ve internet üzerinde yaptığım araştırmalara göre de çok fazla bilgiye rastlayamayınca bende araştırıp yazma kararı aldım.

Vakvak Ağacı Ne İşe Yarar

Özellikle Doğu ülkelerinde (başta Hindistan olmak üzere) meyvesi kadın olan ağaç yani vak vak ağacı kültürü çok yaygındır. Hatta kolye, süs eşyaları ve heykelcilikte bu ağaç figüründen sıklıkla bahsedilmektedir.

Sadece Hint kültürü değil farklı mitolojik kaynaklarda da meyvesi insan olan ağaca farklı isimler verilmiş ve farklı hikâyelerle anlatılmıştır. Bu durumun gerçek gibi algılanmasını sağlamak için internete pek çok görsel de bulunmaktadır. Yani uzun lafın kısası vakvak ağacı mitolojik bir hikayenin merkezinde canlanmıştır.

Vakvak ağacı var mı

Hintlilere göre vakvak ağacı önemli bir figürdür. Bu ağacın meyvesine dokunanların bütün gücünün elinden alındığını ve dört ay boyunca kıpırdamadan uyuduğuna inanmaktalar. Araştırabildiğim kadarıyla İskandinav Mitolojisinde de vakvak ağacına çok benzer bir ağaç bulunmaktadır. Tabi ki farklı hikayeleri olmasına rağmen ana mantık insan şeklinde meyveleri olan yada insan meyvesi veren bir ağaç temeline dayanmaktadır.

Vakvak Ağacının Meyvesi

Son olarak vakvak ağacının meyvesinin mitolojik hikayeler içerisinde gerçek insan olmadığını da belirtmek istiyorum. İnternet üzerinde araştırma yaptığım zaman pek çok farklı kaynakta bu ağacın sanki gerçek insan üreten bir meyvesi olduğuna dair hikayelere göz attım. Hatta bu konuda şu ana kadar rastlamadığım pek çok mitolojik isim ve belgelerin adı verilerek hikayeler anlatılmış. Gerçekliği hakkında bilgi sahibi olmadığımı berlitmek istiyorum. Benim araştırmalarıma göre bir heykelcik gibi insan şeklinde meyve veren ağaçlara vak vak ağacı bu ağacın meyvelerine de vak vak ağacı meyvesi denmektedir. Aslına bakılırsa bu sadece mitolojide yer alan bir hikayedir ve gerçek değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir