Yeşil Çay Ne İşe Yarar, Faydaları ve Tarifi

şil çay, ülkemizde de yetişen son derece şifalı bir bitkidir. Bu konuda pek çok araştırma yapılmış olmasına rağmen kitaplarda, internet adreslerinde yada kulaktan kulağa dolaşan bilgilerin yalnızca küçük bir kısmı gerçekliği bilimsel olarak kanıtlanmış verilere dayanmaktadır. Bunun dışında yeşil çayın faydaları olarak ortaya çıkarılan bilgilerin büyük bir çoğunluğu yoruma açık faydalardır. Sizler için birbirinden farklı gerçekleri ve yorum olarak ön plana çıkanları bir araya getirmeyi amaçladık.

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay yoğun olarak tüketilmemesi gereken bir çay türüdür. Yeşil çayın üretimini yapan şirketler günde 9 – 10 fincana kadar tüketilmesinde mahsur görmezken, bu rakamın 3 – 4 fincanın üzerine çıkmaması gerektiği düşünülmektedir. Bağışıklık sisteminde sorun bulunan insanlar, hamileler, belli kronik bir rahatsızlığı bulunan insanların yeşil çayın faydası kullanmaması gerekmektedir. Fakat doğru zamanda doğru şekilde kullanıldığı takdirde büyük artıları ve faydaları olacağı da unutulmamalıdır.

Yeşil çay yapı olarak siyah çay ile aynı bitkiden oluşmaktadır. İş toplanmaya başladıktan sonra uğradıkları işlemlerin farklı olmasıyla ortaya çıkmaktadır. Siyah çay yoğun oksidasyona uğrarken yeşil çay direkt kullanıma hazır hale gelmektedir. Kavrulma işlemi yeşil çayın siyah çayla arasında ki en büyük farkın ortaya çıkmasına neden olacaktır. Çünkü kavrulma işlemi meydana geldikten sonra siyah çayın içeriğinde bulunan antioksidan maddeler tamamen ortadan kaybolur.

Yeşil Çay Diyeti

Biraz sonra yeşil çay günde kaç fincan tüketilmelidir sorusunun cevaplarını arayacağız. Aslına bakılırsa yeşil çayı içmek için öncelikle yoğun bir diyet programına ihtiyacınız bulunmamaktadır. İçeriğinde bulundurduğu antioksidan maddeler yardımıyla metabolizmanızı hızlandırmaktadır. Tansiyon problemi için dikkat edilmesi gerekmektedir. Herşeyi kararında tüketirseniz faydalarını daha kolay bir şekilde görmeye başlayabilirsiniz.

Yeşil Çay Zayıflatır mı

Aslında sadece zayıflama konusunda tek başına yeşil çaydan destek almak ciddi alamda yanlıştır. Çünkü hiçbir gıda maddesi tek başına zayıflamada kullanılmamalıdır. Vücudun gün içerisinde ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin belirli aralıklarla alınması gerekir. Evet yeşil çay metabolizmayı hızlandırıcı etkilere sahip olan şifalı bir bitkidir. Aslına bakılırsa yerinde ve kararında tüketilmesi ile kilo vermenizi de hızlandıracaktır ama bunu sadece yeşil çaya bağlı olan diyetlere dayandırmakta yanlıştır.

Ülkemizde yetişen çaylar da doğu ülkelerinden getirilmiştir. Özelikle insanlıkla yaşıt şifalı bitkiler arasında olduğu düşünülen çayın, 5000 yıldır (yazılı kaynaklara göre) şifa kaynağı olarak görüldüğü bilinmektedir.

Peki ama yeşil çayın içeriğinde ne bulunmaktadır.Yeşil çayın içeriğinde yoğun oranda aktif madde yer almaktadır. Bunların arasında en dikkat çekici olanı ise zengin E vitamini içeriğidir. İçeriğinde krom, manganez ve selenyum gibi bazı bileşiklerde bulunur. Aynı zamanda C vitamininde yer aldığı bilinmektedir. Yeşil çay doğanın bize armağan ettiği kaliteli antioksidanların başında yer almaktadır. Bu sebepten güvenle kullanılabilir.

yesil-cay-nasili-tuketilmeli

Yeşil Çayı Nasıl İçilir

Her ne kadar yeşil çay üreten firmalar 10 fincana kadar tüketmenin sorun olmayacağını söylüyor olsalar bile bu rakam aslında 3 fincanın üzerine çıkmamalıdır. Yüksek oranda tükettiğiniz takdirde karaciğerinizde sorunlar oluşabilir. Yaprak şeklinde yer alan yeşil çayları tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Yeşil çayın demlenmesi konusunda yapılan en büyük yanlış ise yeşil çayın kaynatılması işlemidir. Bu son derece yanlışlıklara neden olacak bir durum olabilir. Bunun yerine yeşil çayın üzerine sıcak su ekleyerek kullanmanız tavsiye edilmektedir. 6 dakikadan daha uzun süre demlenme tavsiye edilmez. Doğu ülkelerinde yeşil çay şekerle birlikte tüketilmez bunun yerine bal ekleyebilirsiniz.

Yeşil çayı içmeden kullanmak istediğiniz zamanda yaralı bölgeye uygulayabilirsiniz. Göz altı torbalarını ortadan kaldırmak için de yeşil çayı kullanmanız yeterli olacaktır. Direkt buz dolabında bekleterek ayak mantarlarının tedavi edilmesinde yeşil çaydan yararlanabilirsiniz. Yeşil çay yoğun oranda anti bakteriyel özellik göstermektedir.

Bu konuda yapılan bir diğer yanlış ise yeşil çayı sıcak tüketmemek gerektiğidir. Sıcak tüketilmesi durumunda yemek borusu kanserini tetikleyici özellikler barındırabilir.

Yeşil Çay Zayıflatırmı

Öncelikle yeşil çay söz konusu olduğu zaman dikkat edilmesi gereken en mantıklı işlemin yeşil çayı bir tedavi olarak değil de bir destekleyici gıda olarak kullanmak gerektiğidir. Ama yine de düzenli olarak yeşil çay tüketmenin büyük faydaları olduğu bilinmektedir. Günlük 3 fincana kadar yeşil çay tüketmenin son derece büyük artıları olduğuna değinilirken Japon halkının uzun yaşamasının sırrının da yeşil çay tüketme alışkanlığına bağlanmaktadır.

Diyet yapanlara yeşil çay kesinlikle tavsiye edilir. Bunun sebebi de metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayarak yağ yakılmasını hızlandırmasıdır.

Kalp rahatsızlığı olanlar, obezite sorunu yaşayanlar düzenli olarak yeşil çay tüketmelidir. Aynı zamanda Parkinson hastalığına da iyi geldiği bilinmektedir. Bazı kanser türlerine yeşil çayın faydalı geldiği bilinmektedir.

yesil-cay-faydalari

Bu konuda Japon bilim adamlarının ilginç bir istatistiği de bulunmaktadır. O da yeşil çay tüketen kadınların yeşil çay tüketen erkeklere oranla daha sağlıklı olduğudur. Aynı zamanda yeşil çayın kemik yoğunluğunu artırdığı da kanıtlanmıştır.

İltihaplar ile mücadelede etkili bir yardımcı olarak yeşil çay kullanılabilir. Aynı zamanda grip ve soğuk algınlıkları ile mücadele edilirken de yeşil çaydan faydalanılabilir. Yeşil çay son derece kaliteli bir yardımcı olarak ön plana çıkmaktadır. Düzenli olarak yeşil çay tüketiminin faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Bu sebepten günde 3 – 5 fincan arası yeşil çay tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Yeşil Çay Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Alacağınız yeşil çay güvenilir bir marka ise zaten son kullanma tarihine ve kutunun muhafaza edilme yöntemine dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun dışında aktarlarda yada açıkta satılan yeşil çaydan uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Yine de yeşil çay almak istiyorsanız yeşil çayın taze olmasına ve kokusuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Herhangi bir şekilde kararma yada başka bir soru işareti barındırmamalıdır. Paketi kapalı ürünlerin raf ömrünün altı aya kadar çıktığını, paketi açık hava ile temas etmiş yeşil çayların ise maksimum iki ay içerisinde bozulmaya başlayacağını unutmamanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir